Onemocnění koronavirem

Koronavirus dostal doznačení SARS-CoV-2. Nejbližším příbuzným tomuto viru je vir SARS (zdroj). tento virus způsobuje onemocnění označené COVID-19.

Obecně nebezpečí onemocnění koronavirem spočívá v tom, že napadá hlavně plíce (zdroj). A to i u mladších pacientů (36 let) (zdroj). Ukazuje se, že onemocnění je, či může být, nebezpečné i pro mladší pacienty (zdroj, zdroj). Dle amerického úřadu pro kontrolu nemocí skupina 20-44 let je s 20 % druhou nejpostiženější skupinou obyvatel (zdroj, zdroj). V Británii zemřela 21letá dívka, která byla jinak zdravá (zdroj, AJ zdroj). Ve Francii zemřela 16letá dívka, která kromě koronavirem netrpěla jinou nemocí (zdroj). Je tak potřeba nebrat koronavirus na lehkou váhu…

Koronavirus je poměrně snadno nakažlivý (zdroj, zdroj). Mnohem více než jeho příbuzný SARS (zdroj).

Pokud koronavirus napadne srdce umírá údajně každý druhý (zdroj).

Návod, jak se léčit naleznete zde.

Část nemocných má lehký průběh, a naopak část může mít těžký průběh (závisí nejpravděpodobněji na tom, jak velkou virovou nálož „dostanete“, zdroj). Rozhodující pro závažnost onemocnění může být i velikost kapének, které nemocného zasáhnou (jen ty nejmenší napadnou plíce) (zdroj AJ). Statistiky z Číny uvádějí, že 15 % nemocných vyžaduje dýchání kyslíku / plicní podporu a 5 % nemocných hospitalizaci na jednotce intenzivní péče (zdroj).

V republice může být „pár desítek, možná stovek“ lidí nakažených Koronavirem, kteří nemají žádné klinické příznaky (nemoc na sobě nepociťují), ale vir šíří (Mudr. Prymula, zdroj, zdroj). Dalším faktem je, že počty detekovaných pacientů za těmi skutečně nakaženými zaostávají (než se nemoc projeví; než jsou otestováni) (zdroj). Skutečně nakažených tak může být až několikrát více… V Německu se odhaduje až 5x více, v Itálii až 10x více (zdroj).

Inkubační doba, než onemocnění u nakaženého propukne je 2 až 14 dní (zdroj).

Vědecká studie uvádí, že člověk je nejnakažlivější, než se u něj objeví první příznaky onemocnění (zdroj). Přibližně den před příznaky (zdroj). Je tedy důležité nosit roušky, abychom nenakazili ostatní a zdravotnictví nápor zvládalo.

Koronavirus je nebezpečný zejména pro osoby starší 60 (respektive 50) let a těch, kteří již mají jiné chronické onemocnění. Zejména srdce, plic, vysoký krevní tlak, onemocnění cév, diabetes (zdroj), vizualizace níže na této stránce.

I KDYŽ ve Francii k 16. 3. 2020 je polovina pacientů na jednotce intenzivní péče mladší 60 let (zdroj). Jsou evidovány případy mladých, zdravých lidí, kterým koronavirus vážně poškodil plíce (zdroj). Důvodem může být tzv. cytokinová bouře (zdroj, AJ zdroj) (přehnaná reakce imunitního systému) (zdroj, zdroj). Vědci ale popisují i poškození mozku (změny duševního zdraví) (zdroj).

Rady jak se nenakazit.

Popis situace lékaře (Daniele Macchini) v Bergamu (Itálie): mnoho lidí má oboustranný zápal plic (český zdroj, původní italský zdroj na FB), mnohým nedokáží již pomoci. Doporučuje nikam nechodit, když nemusíme.

Jak se koronavirus šíří?

  • kašlem
  • kapénkami („pliveme“ je na druhé, i když mluvíme)
  • kýcháním
  • vzduchem
  • hovorem a kontaktem na 2 metry a méně
Grafické znázornění způsobů jak se šíří koronavirus

Jak dlouho „přežije“ virus na různých površích (zdroj, zdroj)

Virus dokáže „přežít“:

  • na oceli a plastu – až 72 hodin
  • ve vzduchu se udrží – až 3 hodiny
  • na kartónu a lepence – až 24 hodin

Přičemž na lodi Diamond Princess byla RNA viru nalezena i 17 dní poté, co ji pasažéři opustili (zdroj). Není tvrzeno (bohužel ani upřesněno), že se všichni nakazili tímto způsobem ani, že virus je i po 17 dnech stále infekční. Nicméně i po této době je stále možné jej detekovat.

Inkubační doba (člověk je nakažený, ale nemoc ještě nepropukla)

Uvádí se inkubační doba mezi 2 až 14 dny (více zdrojů, například zdroj)

Nejčastější projevy koronaviru ve statistice (zdroj):

  1. horečka – 87,9 %
  2. suchý kašel – 67,7%
  3. únava – 38,1 %
  4. tvorba hlenu – 33,4 %
  5. dýchavičnost – 18,6 %
  6. bolesti svalů nebo kloubů – 14,8 %
  7. bolest v krku – 13,9 %
  8. bolest hlavy – 13,6 %
  9. zimnice – 11,4 %
  • náhlá ztráta čichu nebo chuti (zdroj, zdroj), což ukazuje na neurologické potíže = postižení mozku
  • mnozí nakažení (nebo i vyléčení) zmiňují tzv. mozkovou mlhu (zdroj)

Popis průběhu onemocnění nemocnými

Popis projevů přímo nemocným lékařem

Popis projevů mírnějšího průběhu nemoci MuDr. Yale Tung Chen, Ph.D. najdete zde (jedná se o článek v Blesku). Pokud vládnete angličtinou můžete průběh nemoci lékaře sledovat přímo na jeho Twitter účtu zde.

MuDr. Chen zmiňuje, že subjektivně se lehký průběh Koronaviru může projevovat méně než běžná chřipka (zdroj).

Následky

Po prodělaném onemocnění koronavirem může dojít k dlouhodobějším plicním následkům (Prof. Mudr. Prymula, zdroj). Onemocnění při těžším průběhu (při napadené dolních cesty dýchacích = plic) způsobuje plicní fibrózu, což je nevratné postižení plic (zdroj, čas 8:53). U některých pacientů bylo po prodělaném onemocnění koronavirem detekováno snížení funkce plic o 20-30 % (zatím studie ale pracuje s malým vzorkem pacientů!) (zdroj, sekundární CZ zdroj).

Dle dvou studií pacienti, kteří prodělali koronavirus měli postižené srdce. 70desát ze 100 pacientů mělo na srdci abnormality, u 60 osob se jednalo o zánět srdeční svaloviny (myokard) (zdroj). Jsou případy, kdy sportovně aktivní lidé i po půl roce pociťují značné následky koronavirového onemocnění (zdroj).

Koronavirus provázejí také různé neurologické obtíže. Například tak zvaná „mozková mlha“ (zdroj). Způsobeno to je tím, že virus dokáže proniknout do mozku (zdroj).

Jedním z dalším následků je zamlžené vidění (jako přes igelitový sáček). Zatím není jasná, zda se jedná o trvalý nebo přechodný následek (na TV Prima nebo TV Nova o tom informoval primář Moravskosledkého očního centra /link/ – nutno dohledat přesný zdroj).

Úmrtnost celkově

Při porovnání je úmrtnost u „běžnou“ chřipky cca 0,1 %, kdežto u koronaviru 1,4 %. To je 14x více (zdroj). V Číně je úmrtnost s koronavirem uváděna 3,4 % (zdroj), to je 34x více než u chřipky.

Úmrtnost dle věku

Úmrtnost na Koronavirus v Číně dle věku pacienta je následující (zdroj):
10-50 let: 0.3%
51-60 let: 1.3%
61-70 let: 3.6%
71-80 let: 8.0%
81-90 let: 14.8%
Data v grafu:

Úmrtnost na Koronavirus dle věku pacinetů v Číně

Pokud hledáte opravdu hodně faktů o nemoci, zde je najdete. Na můj vkus je jich tam ale až moc…

Popularizační video popisující koronavirus (zdroj Ministerstvo zdravotnictví)

Video shrnující šíření a základní informace o Koronaviru