Doporučení jak se nenakazit

  1. pokud nemusíte, necestujte.. a to ani v rámci ČR. Pokud můžete, zůstaňte doma (viz doporučení italského lékaře).
  2. doporučována je důsledná hygiena, správné mytí rukou (je dost jiné, než „klasické“ mytí rukou) 30 sekund, zde je obrázek jak na to, zde je hezké instruktážní video: https://youtu.be/bHyMjn11W6Y, zde je video vše vysvětlující s barvou 🙂
  3. nedotýkat se rukou očí, nosu, tváře (zdroj)
  4. nezdržovat se v místech, kde je více osob, lepší je nakupovat v menších prodejnách. Ve frontách udržovat bezpečné rozestupy (2 metry).(zdroj)
  5. Možná to vypadá trochu srandovně, ale určitě lepší než nic. Návod na výrobu vlastního „respirátoru“ s dílny rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka – odkaz na FB profil ČVUT zde.
  6. Zdržovat se co nejkratší dobu v místě, kde by mohl být nakažený. Totiž, čím déle jste v kontaktu s nakaženým, tím více roste pravděpodobnost, že se nakazíte (zdroj).
  7. noste roušku, kdykoliv jdete ven (zdroj, zdroj). Může vás ochránit před kapénkami nebo snížit virovou nálož => mírnější průběh.
  8. doporučuje se i nosit ochranné brýle. Vir může proniknout do těla i přes oční sliznici, vedle zejména dýchacích cest nebo dalších sliznic (zdroj, zdroj, zdroj).
  9. my doporučujeme i chytrou appku eRouškahttps://erouska.cz/

Podnětných je také 12 rad ministerstva zdravotnictví. Doporučuji přečíst.

Lidem na 70 let vláda doporučila nevycházet ven, jsou nejohroženější skupinou (zdroj).

Jak chránit sebe a své okolí ve videu ministerstva zdravotnictví

Prevence v boji proti onemocnění

Doporučení Státního zdravotního ústavu, jak připravit tělo na případné onemocnění, doporučovány jsou Omega-3 mastné kyseliny a vitamín D (slunění) (zdroj PDF dokument zde).

Jak nenakazit ostatní

Ochrana má dvě úrovně. V první jde o to nenakazit další a v druhé, pokročilejší nenakazit sebe. Obojí pomáhá ve zvládnutí epidemie. Zde (zdroj v AJ) hezký článek s grafikou jak se šíří kapénky.

Vědecný článek dokomentující účinnost roušky naleznete zde. Dlouhodobá studie dokazující účinnost roušek pro ochranu proti koronavirům (ale ne přímo SARS-CoV-2 alias COVID-19), viz tento zdroj (účinnosti proti SARS-CoV-2 se ještě musí došetřit).

Proto, abyste nenakazili alespoň ostatní, je dobré mít alespoň nějakou roušku. Návod naleznete zde.

Virus totiž již můžete mít v těle, ale ještě nemít žádné příznaky (zdroj) nebo jen mírný průběh onemocnění.

I bavlněná rouška může pomoci

Alespoň bavlněná rouška je lepší než nic. Pokud je tělo totiž vystaveno nízkému množství viru, tělo vir překoná snadněji (zdroj) (viz Jak vyrobit roušku). Jak doporučuje Ministerstvo vnitra nosme roušky, nebo prostě alespoň „něco“

Pokud roušku nemáte a nutně potřebujete, zde ji můžete získat (a své vyrobené zase nabídnout): DameRousky.cz